Czym są wózki samojezdne AGV

by / poniedziałek, 24 Czerwiec 2019 / Published in Firmy/branże

AGV są to pojazdy sterowane automatycznie wyposażone w liczne czujniki, które umożliwiają maszynie poruszanie się w otoczeniu gdzie są również inne maszyny, pojazdy czy ludzie. Mogą one służyć zarówno do transportu drobnych przedmiotów, celem np. kompletacji zamówienia jak i pobierania oraz przenoszenia palet.

Jak dzielimy wózki AGV?

Wózki AGV można podzielić ze względu na ich wielkość wyróżniamy wtedy wózki małe (w tym także roboty mobilne) oraz duże. W kwestii zastosowania wózki samojezdne AGV dzielą się na: holownicze, widłowe oraz transportowe.

Jakie są zalety wózków AGV?

Rosnące koszty pracy powodują, że wózki samojezdne stają się coraz bardziej popularne. Samojezdne wózki AGV mogą pracować w warunkach szkodliwych dla ludzi lub tam gdzie wydajność człowieka będzie mniejsza (np. w podwyższonej temperaturze). Doskonale sprawdzają się tam gdzie mamy do czynienia z powtarzalną produkcją na masową skalę.

Są też i wady…

Wdrożenie systemu wózków AGV może być dość trudne i czasochłonne. Trwają jednak prace nad usprawnieniem tego procesu. Należy jednak pamiętać, że w ich przypadku odpada koszt zatrudnienia pracownika do obsługi, a sama eksploatacja urządzenia również nie jest droga.

Wózki AGV nie bardzo nadają się do zadań jednorazowych oraz mają pewne problemy z radzeniem sobie z nierównościami terenu. Wózki samojezdne AGV ze względu na zastosowaną elektronikę nie zawsze nadają się do pracy na zewnątrz.

Jak tym wszystkim sterować?

Wózki  samojezdne AGV mogą być sterowane na kilka sposobów. Metody sterowania mogą się opierać na polu magnetycznym czy świetle. Trwają badania nad wykorzystaniem do tego celu technologii GPS oraz ultradźwięków, ale na chwilę obecną nie znajdują one zastosowania.

Metodami opartymi na polu magnetycznym jest sterowanie za pomocą pętli indukcyjnej (wykorzystuje ona wbudowany w podłogę przewód) oraz sterowanie refleksyjne (śledzenie czujników magnetyczny). Jeśli chodzi o metody świetlne to wózki samojezdne AGV mogą wykorzystywać metodę laserową, wizyjną oraz podobnie jak w przypadku pętli magnetycznej – metodę refleksyjną sterowania.

Tagged under: ,
TOP