Dostępne na rynku odstraszacze kun.

by / czwartek, 23 Sierpień 2018 / Published in Firmy/branże

Każdy kto miał do czynienia z uroczo wyglądającymi zwierzątkami zwanymi kunami doskonale wie, że to trudne do wypłoszenia szkodniki. Potrafią dostać się na poddasze przez malutki otwór, czy szczelinę i dokonać tam zniszczeń, jakie niektórym z nas nawet ciężko jest sobie wyobrazić. Czy można jakoś temu zapobiec i jakie akcesoria do walki z kunami dostępne są na rynku?

Problemy z kunami

Kiedy zaczniemy przeglądać fora, sklepy, czy popularne portale aukcyjne z pewnością natrafimy na różnego typu oferty artykułów przeznaczonych do walki z kunami. Zacznijmy od elektronicznych odstraszaczy. Ich wybór jest spory, a ceny zróżnicowane. Dostępne są modele przeznaczone do zastosowania wewnątrz, na zewnątrz, w samochodach.

Ich działanie najogólniej mówiąc polega na emitowaniu ultradźwięków niesłyszalnych dla ludzi, a nieprzyjemnych dla kun, myszy, szczurów itp. Zasilane są głównie rożnego typu bateriami, co w znacznym stopniu poprawia ich funkcjonalność. Możemy umieścić je w miejscach, gdzie nie ma elektryczności.

Jak odstraszyć kuny

Innym rodzajem produktów do walki z kunami są różnego typu substancje, spraye o zapachu drażniącym kuny. Tworzą one (jak twierdzą producenci) niewidoczną barierę ochronną domów, czy samochodów. Kuny mają bardzo mocno rozwinięty zmysł węchu, więc teoretycznie tego typu produkty powinny być skuteczne.

Do walki z kunami wykorzystywane są też żywołapki. Są to najprościej rzecz ujmując metalowe klatki, do których wchodzą kuny zwabione przynętą (najczęściej jajkami). Uruchomiony mechanizm spustowy zamyka drzwiczki, odcinając im drogę ucieczki. Warto zaznaczyć, że złapanym zwierzętom nie dzieje się tu nic złego. Złapane osobniki najlepiej jest wywieźć „jak najdalej”.

Skuteczne działania

Innym sposobem na kuny może być odcięcie im drogi, którą dostają się do miejsca skąd chcemy je wypłoszyć. Są to różnego typu kolce, które montujemy na narożnikach elewacji, rynnach, płotach, barierkach i wszystkich innych elementach, które są im pomocne. Można wykorzystać tu też drut kolczasty. Naturalnym odstraszaczem tych zwierzątek jest pies, którego rzeczywiście się boją. Podobno pomaga również sama sierść. Możemy skorzystać także z pomocy wyspecjalizowanych w tym zakresie firm, montujących na przykład tak zwane elektryczne pastuchy.

Widać więc, ze na rynku dostępnych jest wiele produktów na kuny. Które są skuteczne, a których nie warto kupować – ocenę pozostawiamy czytelnikom. Zachęcamy do dzielenia się opiniami w komentarzach.

TOP