Jak sprowadzanie towaru z Chin wpływa na naszą gospodarkę.

by / czwartek, 19 Marzec 2020 / Published in Firmy/branże

Import z Azji jest w obecnych czasach bardzo popularnym i powszechnie stosowanym zjawiskiem. Bardzo dużą część rynku zdominowały towary z Chin, Indii, czy Pakistanu. Dotyczy to wielu gałęzi przemysłu i branż. Jak taki stan rzeczy wpływa na naszą gospodarkę? Jakie oddziaływanie ma na nią sprowadzanie towaru z Chin i innych krajów azjatyckich?

Towary z Chin stanowią bardzo dużą konkurencję dla rodzimych producentów przede wszystkim ze względu na swoją niską cenę. Nie bez znaczenia jest też coraz lepsza ich jakość. Wiadomą rzeczą jest, że obecni klienci są coraz bardziej wymagający i często każdy zakup jest dokładnie przemyślany i przeanalizowany. Jeżeli można kupić tańszy i porównywalny pod względem jakości do rodzimych towarów produkt, to dlaczego go nie wybrać. Coraz częściej przy zakupach nie patrzymy już na kraj pochodzenia, a z czasem wszech obecnie panująca opinia o tandetnych towarach z Azji zaczyna się zacierać i tracić na aktualności. Sprowadzanie towarów z Chin osiągnęło bowiem takie rozmiary, że często takie towary stanowią 3/4 całej oferty.

Sprowadzanie towarów z Chin a rodzime wyroby

W związku z powyższym można zauważyć spadek sprzedaży rodzimych produktów. Coraz więcej osób przy zakupach liczy każdą złotówkę i niższą ceną uzasadnia swój wybór. W polskich firmach odnotowuje się zmniejszanie rozmiarów produkcji, zmniejszanie zatrudnienia i coraz mniejsze zyski. Cała gospodarka rozwija się wolniej. Dla małych przedsiębiorców z branży handlowej ma to jednak także pozytywne skutki. Mogą znacznie taniej zakupić towary z Chin i łatwiej je potem sprzedać, ze względu na niższą cenę. Jak grzyby po deszczy powstają także firmy doradcze oferujące sprowadzanie towarów z Chin (przykład). Na swoich usługach zarabiają spore pieniądze i zatrudniają znaczną liczbę osób. Im wyższy poziom importu tym większe zapotrzebowanie na usługi firm z branży doradczej, transportowej i ogólnie rzecz ujmując logistycznej. Takich sektorów , które rozwijają się dzięki importowi każdy z nas mógłby wymienić kilka.

Jak więc widać import z Azji niesie za sobą sporo plusów, jak i minusów. Czy jest to zjawisko pozytywne, czy też negatywne dla gospodarki i społeczeństwa polskiego każdy powinien ocenić osobiście.

TOP