Jak sprowadzanie towaru z Chin wpływa na naszą gospodarkę.

Import z Azji jest w obecnych czasach bardzo popularnym i powszechnie stosowanym zjawiskiem. Bardzo dużą część rynku zdominowały towary z Chin, Indii, czy Pakistanu. Dotyczy to wielu gałęzi przemysłu i branż. Jak taki stan rzeczy wpływa na naszą gospodarkę? Jakie oddziaływanie ma na nią sprowadzanie towaru z Chin i innych krajów azjatyckich?
Towary z Chin stanowią bardzo dużą konkurencję dla rodzimych producentów przede wszystkim ze względu na swoją niską cenę. Nie bez znaczenia jest też coraz lepsza ich jakość. Wiadomą rzeczą jest, że obecni klienci są coraz bardziej wymagający i często każdy zakup jest dokładnie przemyślany i przeanalizowany.
Jeżeli można kupić tańszy i porównywalny pod względem jakości do rodzimych towarów produkt, to dlaczego go nie wybrać. Coraz częściej przy zakupach nie patrzymy już na kraj pochodzenia, a z czasem wszech obecnie panująca opinia o tandetnych towarach z Azji zaczyna się zacierać i tracić na aktualności. Sprowadzanie towarów z Chin osiągnęło bowiem takie rozmiary, że często takie towary stanowią 3/4 całej oferty.
Sprowadzanie towarów z Chin a rodzime wyroby
W związku z powyższym można zauważyć spadek sprzedaży rodzimych produktów. Coraz więcej osób przy zakupach liczy każdą złotówkę i niższą ceną uzasadnia swój wybór. W polskich firmach odnotowuje się zmniejszanie rozmiarów produkcji, zmniejszanie zatrudnienia i coraz mniejsze zyski. Cała gospodarka rozwija się wolniej. Dla małych przedsiębiorców z branży handlowej ma to jednak także pozytywne skutki. Mogą znacznie taniej zakupić towary z Chin i łatwiej je potem sprzedać, ze względu na niższą cenę.
Jak grzyby po deszczy powstają także firmy doradcze oferujące sprowadzanie towarów z Chin (przykład). Na swoich usługach zarabiają spore pieniądze i zatrudniają znaczną liczbę osób. Im wyższy poziom importu tym większe zapotrzebowanie na usługi firm z branży doradczej, transportowej i ogólnie rzecz ujmując logistycznej. Takich sektorów , które rozwijają się dzięki importowi każdy z nas mógłby wymienić kilka.
Import z Chin nie jest łatwym zajęciem
Import z Chin do krajów Unii Europejskiej nie jest wcale tak prostym procesem, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie jeśli chodzi o import towarów z Chin w większej ilości i o większej wartości. Wtedy bowiem musimy wyłożyć większą kwotę oraz liczyć się z formalnościami typu cło, czy podatek vat. Jeśli więc nie wiesz jak przebiega odprawa celna, jakie stawki przyjąć, czy jak wyliczyć należny vat – warto skorzystać z pomocy osób, które się po prostu na rzeczy znają, jak na przykład agencja celna, która pomoże w załatwieniu odprawy celnej.
Firmy konsultingowe działające na rynku poszły krok dalej i oferują kompleksowy proces realizacji zamówienia. Pomagają nie tylko w formalnościach, ale też doradzą czy wybrać transport morski, czy transport lotniczy, przeprowadzą kontrolę jakości oraz wykonają inne czynności, na których będzie nam zależeć. Oferty importu z Chin tego typu firm są bardzo elastyczne.
Rodzaj towaru z Chin
Wszystko zależy na przykład od rodzaju towaru, który ma zostać sprowadzony oraz rzecz jasna od oczekiwań klientów. Dlatego jeśli nie czujesz się na siłach samodzielnie realizować importu, lepiej skorzystać z usług pośredników. Pomogą nie tylko w odprawie celnej, czy skarbowej. Pomogą w imporcie z Chin w sposób kompleksowy.
Nie będzie nas to aż tak dużo kosztować, a zyskać możemy naprawdę wiele. W razie pytań można zawsze zadzwonić lub napisać na adres e mail. Bedzie to dużo łatwiejsze niż bezpośredni kontakt z chińskim kontrahentem. Korzystanie z takich usług z pewnością będzie opłacalne, jeżeli zależy nam na szybkości i bezpieczeństwie realizacji procesu importowego. Jeśli nie mamy w tym temacie doświadczenia lub mowa jest o sporej skali importu – warto właśnie tego typu rozwiązanie wybrać.
Jak więc widać import z Chin i innych państw Azji niesie za sobą sporo plusów, jak i minusów. Wiąże się także z ryzykiem. Czy jest to zjawisko pozytywne, czy też negatywne dla gospodarki i społeczeństwa polskiego każdy powinien ocenić osobiście. Jedno jest pewne: import towarów z krajów azjatyckich jest i pewnie będzie w dalszym ciągu niezwykle popularny.