Jak tanio zmienić wystrój sypialni?

by / poniedziałek, 05 Grudzień 2022 / Published in Czas wolny

Sypialnia powinna być miejscem wypoczynku – komfortowym pokojem, zachęcających domowników do wyciszenia się i zdrowego snu. Niestety, często bywa pomieszczeniem pełnym chaosu, będącym jednocześnie miejscem pracy, garderobą czy biblioteką. Warto uporządkować to wnętrze, aby zyskać lepszy sen i dzięki temu więcej energii na co dzień. Aby to zrobić, należy przede wszystkim zacząć od analizy obecnego wystroju i zastanowieniu się nad tym, co będzie można najłatwiej i najszybciej zmienić. Jak odnowić sypialnię niewielkim kosztem?

Tani remont sypialni

Aby zrealizować niedrogi remont sypialni, trzeba zacząć od ustalenia naszych oczekiwań względem pomieszczenia. Warto zwizualizować sobie swoją wymarzoną sypialnię, w oparciu o to, co kojarzy nam się najlepiej z przyjemnością, odpoczynkiem i spokojem. Mogą być to określenia tj. delikatność, porządek czy światło.

Po ustaleniu głównych cech, możemy udać się do sklepu lub przejrzeć strony Internetowe, aby zasięgnąć więcej inspiracji, wyobrazić sobie nasze pomieszczenie i poznać ceny produktów lub sposobów, którymi możemy odmienić wnętrze. Następnie, kwotę, którą możemy przeznaczyć na zmiany w pokoju warto podzielić na kilka kategorii, w zależności od planowanych zmian (np. koszty farby, nowej pościeli czy dekoracji). Pozwoli to na nieprzekroczenie budżetu i lepsze rozplanowanie kolejnych etapów.

Jak tanio odnowić sypialnię?

Aby szybko i niewielkim nakładem kosztów odnowić sypialnię, wystarczy wprowadzić do niej więcej światła. Bardzo często bywa, że pomieszczenie w którym śpimy jest przesadnie zaciemnione. To ułatwia głębszy sen, ale zdecydowanie nie zachęca do spędzania w niej czasu i cieszeniu się z jej wyglądu.

Jednym z niedrogich sposobów, aby zmienić atmosferę pomieszczenia, jest odświeżenie koloru ścian. Warto zdecydować się na kolory ciepłe lub neutralne, tj. beże, szarości lub pastele. Odradzamy stosowanie wyłącznie bieli w sypialni, ponieważ jest to rozwiązanie niepraktyczne i wprowadzające za dużo chłodu.

Często ogromną zmianę wnosi wymiana firanek czy zasłon zawieszonych w oknach. Warto dokonywać jej raz na jakiś czas, aby niewielką pracą zaakcentować inaczej pomieszczenie. Wprowadzenie lustra do sypialni to doskonały pomysł – optycznie powiększy i doświetli pokój. Jeśli nie możesz powiesić lustra na ścianie, wybierz jego stojące modele lub klejone w kilku mniejszych częściach.

jak tanio zmienić wystrój sypialni

Jak zmienić wystrój sypialni?

Małą, niesympatyczną sypialnie możemy całkowicie odmienić wprowadzając do niej rośliny doniczkowe. Zielone rośliny odświeżą wnętrze, dodadzą mu życia i sprawią wrażenie bardziej zadbanego. Ten żywy dodatek dekoracyjny korzystnie wpływa także na nasze zdrowie. W zależności od ilości i gatunku roślin, mają one silny wpływ na oczyszczanie a nawet nawilżanie powietrza.

Jeśli nie masz ręki do roślin, wybierz mało wymagające gatunki, np. palmy czy Aspidistrę. Nie wymagają one specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, dużej dostępności do światła i wybaczą pomijanie niektórych podlewań. Warto także usunąć z sypialni małe dekoracje czy inne zagracające przestrzeń elementy. Wszystko, co zbiera kurz i wprowadza nieład do pomieszczenia utrudnia zasypianie i wyciszenie się po długim dniu. Im mniejszy bałagan i nagromadzenie rzeczy w sypialni – tym lepiej.

Jak odświeżyć sypialnię?

Najprostszym rozwiązaniem na odświeżenie sypialni będzie wymiana starych kompletów pościeli. Poszewki z biegiem czasu i częstotliwością prania ulegają zniszczeniu, kolory słabną, a materiał nie jest już taki przyjemny jak na początku. Warto stawiać na proste, jednokolorowe komplety, które nie przytłaczają domowników ilością czy intensywnością wzorów. Jednobarwne poszewki wyglądają elegancko, schludnie i są proste w praniu.

Warto wybierać pościele wykonane z lepszych materiałów, np. wiskozy, bawełny czy lnu. Zestawów w trakcyjnych cenach wato szukać na sezonowych wyprzedażach popularnych sklepów z wyposażeniem wnętrz. Do sypialni warto także wprowadzić ładnie wykończone poduszki dekoracyjne lub narzuty, które dopełnią wygląd pościelonego łóżka. Pozwoli to na utworzenie schludnej estetyki i wprowadzenie wrażenia przemyślanej aranżacji wnętrza – bez potrzeby konsultowania tego z dekoratorem.

jak odświeżyć sypialnię - pościel

Jak upiększyć sypialnie?

Czasami, aby udekorować konkretne pomieszczenie, wystarczy wprowadzenie do wnętrza czegoś nowego. Pojawienie się pojedynczego mebla w rogu pokoju lub zaraz przed łóżkiem nada mu charakteru i wrażenia „droższego”. Ciekawe fotele, pufy czy ławy można znaleźć w atrakcyjnej cenie w outletach z meblami lub na stronach Internetowych z ogłoszeniami ludzi w okolicy. Używane meble wystarczy odświeżyć dostępnym w drogerii płynem do tapicerki, co pomoże zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy.

Wymiana lub udekorowanie klosza lampy w sypialni wniesie powiew świeżości do pomieszczenia oraz pozwoli na uporządkowanie stylu panującego w pokoju. Jednak najprostszym i najpiękniejszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie dekoracyjnego wazonu na świeże, cięte kwiaty. Postawienie na stoliku nocnym czy komodzie kryształowego wazonu po babci lub kupionego na pchlim targu za niewielkie pieniądze, pozwoli na cieszenie się zapachem świeżych kwiatów zawsze, kiedy mamy an to ochotę. Wnętrze wazonu można także wypełnić bukietem suszonego zboża lub trwałymi, sztucznymi kwiatami.

Więcej o taniej aranżacji sypialni przeczytasz tu: https://pytanieomieszkanie.pl/jak-tanio-odnowic-sypialnie/

Tagged under:
TOP