Jak założyć własną firmę.

by / wtorek, 08 Lipiec 2014 / Published in Początki, Własna firma

W obecnych czasach założenie firmy wbrew pozorom nie jest wcale skomplikowane i nie wymaga załatwiania wielu formalności. Można to zrobić właściwie w ciągu jednego dnia i nic nas to nie kosztuje. Jeśli zdecydowaliśmy się już na własny biznes musimy na samym początku ustalić kilka podstawowych rzeczy. Jakich? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu, do której przeczytania zapraszamy.

Od czego zaczynamy?

Po pierwsze musimy zdecydować, czy będziemy prowadzić firmę samemu, czy ze wspólnikami. My skupimy się na osobie fizycznej chcącej prowadzić działalność gospodarczą. Zaczynamy od wizyty w Urzędzie Miasta lub Gminy w celu złożenia wniosku CEIDG.

Warto wspomnieć, że można to również uczynić za pośrednictwem internetu, musimy jednak posiadać podpis elektroniczny (profil zaufany). We wniosku wpisujemy podstawowe dane osobowe i wybieramy numer PKD określający rodzaj prowadzonej przez nas działalności.

Następnie urząd przekazuje dane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która rejestruje nasza firmę. Dalej CEIDG powiadamia o tym fakcie ZUS, Urząd Skarbowy oraz Urząd Statystyczny, który nadaje nam nr REGON (jeśli jest to nasza pierwsza działalność). Pierwszy etap mamy właściwie za sobą.

Czy to już koniec?

Niestety nie. Musimy udać się do ZUS–u i w niektórych przypadkach do Urzędu Skarbowego. W ZUS-ie co prawda zostaliśmy już zgłoszeni jako płatnik składek, musimy jednak dokonać zgłoszenia jako ubezpieczonego. W tym celu wypełniamy i składamy najczęściej druk ZUA (nasza firma jest naszym jedynym źródłem dochodu).

Mamy na to 7 dni od momenty rozpoczęcia działalności, czyli daty zawartej we wniosku składanym w Urzędzie Miasta lub Gminy. W ZUS-ie składamy także druk DRA, czyli deklarację o składkach z tytułu ubezpieczeń, jakie będziemy płacić. Jeśli prowadzimy działalność np. od połowy danego miesiąca, to taką deklarację musimy złożyć dwa razy. Po raz pierwszy deklarujemy w niej kwotę za połowę miesiąca, w którym założyliśmy firmę.

Drugą deklarację składamy po pełnym miesiącu prowadzenia działalności, gdzie deklarujemy składki za pełny miesiąc. Jeśli kwota na ubezpieczenia nie zmienia się i płacimy składki (wyłącznie za siebie) od najniższej możliwej podstawy, to druku DRA nie musimy więcej składać.

W Urzędzie Skarbowym nie musimy się pojawiać, gdyż CEIDG  przekazuje do niego informacje o wybranej przez nas i zaznaczonej we wniosku formie opodatkowania. Jeśli jednak chcemy zostać płatnikiem podatku VAT, musimy udać się do US w celu złożenia odpowiedniego druku i uiszczenia opłaty.

To już jest koniec…..

W teorii może wydawać się to dość skomplikowane, jednak w praktyce odbywa się to w miarę szybko i sprawnie. Zostanie nam jeszcze zrobienie pieczątki i założenie rachunku bankowego. Jeżeli planujemy skorzystać z usług biura rachunkowego, warto zrobić to już przed rozpoczęciem działalności. Większość biur oferuje pomoc w założeniu firmy i niektóre czynności wykona za nas, wypełni na przykład druki do ZUS i US. Jeśli uporacie się z tym wszystkim – witamy w gronie przedsiębiorców!

TOP