O czym warto pamiętać decydując się na żyto ozime

by / czwartek, 25 Czerwiec 2020 / Published in Czas wolny, Pomysł na biznes

Żyto jest jednym z najpopularniejszych zbóż uprawianych na terenie Polski. Wykorzystuje się je zarówno do wypieku chleba, produkcji alkoholu, jak również jako składnik zielonych pasz dla bydła. Ma niewielkie wymagania i dobrze udaje się również na stosunkowo słabych glebach, również tych o kwaśnym odczynie.

Żyto ozime – najlepsze odmiany

W przypadku żyta ozimego istotnym czynnikiem jest również odpowiedni dobór terminu siewu. W celu uzyskania prawidłowego wzrostu roślin należy zapewnić im odpowiednio długi okres jesiennej wegetacji. Wzięcie pod uwagę powyższych czynników – terminów siewu, jakości gleby i warunków panujących na danym terenie – pozwoli na najlepsze dobranie odmiany nasion żyta ozimego dla danego pola.

Należy także zwrócić uwagę na takie parametry jak odporność na choroby i wyleganie, liczba opadania, wymagania danej odmiany. W razie wątpliwości wystarczy skontaktować się z naszymi doradcami.

Potwierdzona jakość

Charakterystyki odmian nasion żyta ozimego uwzględnionych w naszym katalogu zostały opracowane na podstawie wieloletniego doświadczenia oraz urzędowych badań na terenie Unii Europejskiej, w tym polskiego COBOR-u, czeskiego ÚKZÚZ lub niemieckiego BSA.

Są one cenną informacją odnośnie potencjału prezentowanych przez nas odmian żyta ozimego; należy jednak zaznaczyć, że z uwagi na zmienne warunki środowiskowe nie mogą być one traktowane jak stuprocentowa gwarancja określonych plonów.

Nawożenie

O ile żyto ozime nie ma dużych wymagań i z tego względu często jest uprawiane na słabych glebach, należy pamiętać o odpowiednim nawożeniu w celu uzyskania najwyższych możliwych plonów. Szczególnie istotne jest zaopatrzenie roślin w azot oraz w inne pierwiastki mające wpływ na efektywność nawozów azotowych: fosforu, magnezu, potasu i siarki, jak również mikroelementów.

Trzeba zaznaczyć, że nawet krótkotrwałe niedobory składników odżywczych mogą przyczynić się do znaczącego obniżenia plonowania żyta. Dlatego razem z wyborem odpowiedniej odmiany nasion żyta ozimego należy dokładnie zaplanować nawożenie oraz dokładnie analizować potrzeby roślin na każdym etapie ich wegetacji.

Wybierz nasiona żyta ozimego prosto od producenta.

Tagged under:
TOP