Roboty ziemne i usługi koparką – pewna branża?

by / sobota, 27 Maj 2017 / Published in Firmy/branże, Początki, Pomysł na biznes, Własna firma

Wielu z nas myślało, myśli lub kiedyś zacznie zastanawiać się nad rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. Jak to zrobić i czy w ogóle warto pisaliśmy we wcześniejszych postach. Dziś chcemy zastanowić się nad wyborem specjalizacji i branży w której moglibyśmy nie tylko zaistnieć, ale przede wszystkim odnieść sukces.

Przeanalizujmy branżę budowlaną, a w zasadzie jej małą część – roboty ziemne i usługi koparką. Pomysł na artykuł wpadł nam do głowy po rozmowie ze znajomym, który jakiś czas temu zdecydował się zaistnieć w tej właśnie branży. Czy początki były miłe i przyjemne? Jak w większości przypadków oczywiście nie. Z biegiem czasu jednak wyszedł na prostą, zyskał spore grono stałych klientów i nie narzeka na brak zleceń.

Od czego zacząć?

Nie będziemy tu pisać o formalnościach związanych z procedura zakładania firm, bo to chyba oczywiste. Zajmijmy się raczej zapleczem technicznym niezbędnym do świadczenia usług w sektorze robót i prac ziemnych. Potrzebny nam będzie sprzęt, jak na przykład koparka, minikoparka, czy koparko ładowarka.

Im sprzętu więcej typ lepiej, gdyż bardziej możemy zróżnicować ofertę. Potrzebujemy też operatorów, którzy będą ten sprzęt obsługiwać i serwisować.  Widać więc, że na początek potrzebne będą spore inwestycje.  To niestety dla wielu z nas okaże się bariera nie do pokonania.

Skąd wziąć środki?

Istnieje wiele źródeł finansowania. Począwszy od środków własnych, przez kredyt, dotacje, czy leasingi. Nikt przecież nie powiedział, ze musimy zaczynać od kilku koparek i zatrudniania kilku osób. Wszystko przyjdzie z czasem. Można samemu odbyć kurs na operatora i świadczyć usługi minikoparką, usługi koparką, czy usługi koparko ładowarką.

Zacznijmy od łatwiejszych prac ziemnych, nabierzmy doświadczenia, zyskajmy dobra opinię solidnej i rzetelnej firmy w okolicy. Oczywiście warto zainwestować w reklamę.  Jeśli okaże się, że zleceń będzie coraz więcej, a my będziemy posiadali już trochę wiedzy i umiejętności – można zacząć zastanawiać się nad kupnem dodatkowego sprzętu i zatrudnieniu pracowników.

Czy jest popyt na prace ziemne?

Każdy kto budował dom doskonale wie, jak dużo tego typu robót ziemnych należy wykonać. Niestety nie jesteśmy w stanie odbyć się bez doświadczonej firmy. Przykładowe prace to na przykład: wykopy pod fundamenty, plantowanie i równanie terenu, wykonanie przyłączy wody, kanalizacji, gazu, czy choćby montaż szamba lub montaż przydomowej oczyszczalni. Jeśli dla klienta wykonamy wykop pod fundament i będzie on zadowolony, to przecież do kolejnych prac ziemnych nie będzie szukał innej firmy. Wybierze ta sprawdzona, czyli naszą.

Widać więc, ze jest to chyba branża atrakcyjna i jeśli zdecydujemy się w niej zaistnieć to z czasem nie powinniśmy narzekać na brak pracy.

Przykładowa ofertę firmy z branży roboty ziemne z okolic miejscowości Gdów, Wieliczka, Myślenice, Bochnia: http://ziem-bud.eu/oferta

TOP