Zalety i wady prowadzenia firmy.

by / środa, 25 Czerwiec 2014 / Published in Początki, Własna firma

Prowadzenie firmy w dobie koronavirusa

Obecnie w naszym kraju panuje dość wysokie bezrobocie, a poziom płac stoi na stosunkowo niskim poziomie. Dlatego też sporo osób (w różnym przedziale wiekowym) decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i rozpocząć własną działalność gospodarczą. Czy jest to słuszna decyzja?

Prowadzenie własnej firmy niesie za sobą zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Zacznijmy od tych pozytywnych. Po pierwsze: własna firma to niezależność i wolność w podejmowaniu decyzji. Sami podejmujemy decyzje dotyczące funkcjonowania naszej firmy, co ma niewątpliwy wpływ na jej kondycję i dalsze losy. Możemy wdrażać własne pomysły, rozwiązania i idee. Jeśli okażą się słuszne i trafione – poziom satysfakcji i samorealizacji będzie olbrzymi.

Sukcesy w firmie

Każdy sukces to nasz sukces i co się z tym wiąże nasza korzyść finansowa. Kolejna zaleta to ta, że sami jesteśmy własnym szefem. Sami ustalamy zakres prac, czas pracy i urlopu, priorytety w realizacji zadań. Nikt nas nie pogania i nie krytykuje.

Prowadząc własna firmę można zyskać niezależność i komfort finansowy. Dochody firmy trafiają do naszej kieszeni, a nie kieszeni naszego szefa. Nasza praca – nasze pieniądze. Kolejną zaletą jest także to, że własny biznes może prowadzić każdy, bez względu na wiek, czy wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Wymagania na rynku pracy natomiast są w tym zakresie dość wygórowane.

Najbardziej pożądane są osoby młode, wykształcone, znające języki i posiadające bogate doświadczenie. Jak wiadomo ciężko jest spełnić jednocześnie wszystkie wymogi, dlatego też trudno znaleźć wymarzoną pracę. Własna firma to także pewność zatrudnienia. Dopóki firma działa nie ma ryzyka nagłej utraty pracy i płynności finansowej. I najważniejsze: prowadząc własną firmę możemy robić to co lubimy, a to jest bezcenne.

Podejmowanie ryzyka w firmie

Trzeba przyznać, że w teorii brzmi to niezwykle optymistycznie. Należy jednak pamiętać, że istnieją także negatywne skutki samozatrudnienia. Prowadzenie firmy wiąże się z ciągłym podejmowaniem ryzyka, które nie zawsze popłaca. Istnieje zatem możliwość utraty płynności finansowej i w najgorszym scenariuszu doprowadzenie do bankructwa.

Kolejnym minusem jest ciągła walka z konkurencją, a co się z tym wiąże ponoszenie nakładów i inwestycji na rozwój i reklamę. Własna firma to także odpowiedzialność prawna i finansowa, konieczność prowadzenia dokumentacji podatkowych, rozliczania się z Instytucjami Państwowymi takimi jak US, czy ZUS. Możemy oczywiście skorzystać z pomocy biura rachunkowego lub zatrudnić księgową, to jednak dodatkowe koszty.

Praca po 12 godzin

Każdy kto prowadzi firmę wie, że bardzo często pracuje się po 12 godzin, a niekiedy to nawet nie wystarcza. Wie także, że ciężko utrzymać stale wysokie obroty. Bywają okresy, kiedy zarabiamy sporo, czasem jednak trzeba zacisnąć pasa, szczególnie gdy prowadzi się działalność sezonową.

To tylko niektóre wady i zalety samozatrudnienia, choć już widać, że jest ich sporo. Czy warto więc rozpoczynać własną działalność? Wybór należy do każdego z nas.

TOP